O mnie / About Magda


Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Kinga Karpati & Daniel Zarewicz

 

Magda Miśka-Jackowska

 

Kiedy zakładałam tę stronę, w lutym 2019 roku, napisałam tak:

 

Jestem radiowcem i konferansjerem. Każdego roku przemierzam kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Przelatuję jeszcze więcej. Zawodowo słucham i oglądam, ale nie bez przyjemności. I tymi przyjemnościami chciałabym się podzielić.

 

Jest czerwiec 2020. Od trzech miesięcy właściwie nie ruszyłam się z miasta. Mam plany, ale ostrożne i nie wiem, kiedy znowu wsiądę do samolotu. Ale jedno się nie zmieniło - nadal zawodowo słucham i oglądam. Nie bez przyjemności. A tu w formie pisanej i mówionej będę się tymi przyjemnościami dzielić.

 

Przez 15 lat, do marca 2020, byłam częścią załogi RMF Classic. Zrobiłam dla tego radia setki wywiadów, w tym te najcenniejsze z Ennio Morricone, Hansem Zimmerem, Andrzejem Wajdą czy Natalie Portman. Prowadziłam cotygodniowe programy – jedyną w Polsce Listę Przebojów Muzyki Filmowej oraz MOJE KINO (nagrodzone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tej tematyce). Jestem autorką także większych produkcji radiowych – w ostatnich latach były to m.in. „Cały ten film”, „Mistrzowie drugiego planu”, a w 2019 roku „Zagraj to jeszcze raz” – opowieść o fenomenie muzyki filmowej w 12 odcinkach, za które mój mały zespół (Michał Woźniak, Matthijs Kieboom i Anna Sułkowska) i ja dostaliśmy nagrodę w plebiscycie MediaTory. To był AkumulaTOR. Nagroda za doping, za optymizm, za motywację. Chyba nigdy mi się dotąd nic piękniejszego nie przytrafiło.  

 

 

Od kilkunastu lat prowadzę koncerty i gale festiwalowe w kraju i poza granicami. Wiele z nich dotyczy wydarzeń filmowych, ale są również wspaniałe koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej, jazzowej. Tam, gdzie muzyka łączy się ze słowem i tam, gdzie wrażliwe słowo z klasą jest ważne, tam jestem. 

 

Skończyłam Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez ponad 10 lat grałam na skrzypcach. Od 2018 roku mam zaszczyt współpracować z Uniwersytetem Śląskim, gdzie kształcą się przyszli kompozytorzy muzyki filmowej. Opowiadam im o historii gatunku i o tym, jak dobrze dobrane nuty potrafią unieść scenę o kilka pięter. W 2019 roku dołączyłam do kadry Akademii Muzycznej w Łodzi, w której warsztat doskonalą też dziennikarze muzyczni.